Boj o Hrad – volební interview Rádia ZET

Boj o Hrad – volební interview Rádia ZET

„Má strategie v prvním kole prezidentských voleb je taková, že budu oslovovat členy, voliče a sympatizanty SPD, což aktuálně obnáší 12 až 15 procent. K tomu mě minulý týden jako svého prezidentského kandidáta adoptovala i Trikolora, což je dalších 3,5 procenta hlasů. Plus budu mířit na lidi nespokojené se současnou vládou. To je až 60 procent. To by mělo stačit na postup do druhého kola prezidentské volby,” říká ve Volebním interview Rádia Zet – Boj o Hrad prezidentský kandidát za SPD Jaroslav Bašta

To, že by byl občanským kandidátem, nezvažoval. „Poprvé jsem byl osloven vedením SPD kolem poloviny srpna. Termín k získání 50 tisíc podpisů by tedy byl šibeniční a nesplnitelný. To rozhodnutí kandidovat ale bylo moje. Nemám ve zvyku uhýbat výzvám ani ničemu jinému, takže jsem to přijal,” konstatuje bývalý ministr v Zemanově vládě. 

Jaký by byl Jaroslav Bašta prezident? „Byl bych prezidentem aktivním, který by využíval všech svých pravomocí, které moji předchůdci nevyužívali. Čili účastnil bych se zasedání vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu. Určitě bych chodil i na některé důležité schůze výborů Poslanecké sněmovny,” vyjmenovává Bašta. „Umíte si mě představit jako umírněného kladeče věnců? Já sám sebe ne,” podotýká prezidentský kandidát za SPD. 

Přímá volba prezidenta podle Bašty chyba nebyla. „Jsem jejím příznivcem. Mimo jiné proto, že jsem poslancem hnutí Svoboda a přímá demokracie a přímá volba prezidenta je jediným příkladem přímé demokracie v Česku,” vysvětluje Bašta. Zákon o přímé volbě prezidenta by ale upravil. „Prezident, který je zvolen napřímo, by měl mít větší pravomoci než prezident, kterého volily obě komory Parlamentu. Přestože jsme parlamentní demokracie, tak prvek přímé volby prezidenta ji posouvá k variantě poloprezidentského systému. Tomu by měla odpovídat i změna Ústavy,” uzavírá prezidentský kandidát Bašta

Za co by Jaroslav Bašta dával coby prezident milost? Poslechněte si celé Volební interview – Boj o Hrad s Martinem Kovářem: 

Zdroj: Radio ZET

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux