Energetická krize je jen přípravou na Green Deal

Energetická krize je jen přípravou na Green Deal

Dle očekávání skeptiků se nepodařilo dohodnout žádné společné „evropské“ řešení, o kterém snila česká vláda. Oddělení cen elektřiny od cen plynu se nepodařilo prosadit, takže se ceny energií nesníží.

Varianta, že se sníží zisky výrobců a z nich se budou saturovat potřeby sociálně slabších, řeší pouze důsledky, nikoliv příčiny krize. Vynutily si je hrozící protivládní protesty v řadě zemí zasažených nestabilitou dodávek ruského zemního plynu.

Zachování vysokých cen elektřiny spojených s náklady na její výrobu v plynových elektrárnách představuje univerzální nástroj k získání prostředků na další rozvoj „alternativních“ zdrojů energie, tedy na další financování přechodu na zelený úděl, především v Německu. Ovšem mimořádné celounijní zdanění všech výrobců elektřiny (nazývané solidární příspěvek) Evropská komise chce částečně použít na hrazení účtů za energie ohroženým domácnostem a firmám. Zároveň to má být jeden z významných finančních zdrojů transformace energetiky dle regulí Green Dealu.

Avizované zastropování cen, které je EU ochotna platit za dodávky ruského zemního plynu, podle vyjádření bývalého ruského prezidenta Dimitrije Medvěděva povede jen k úplnému zastavení jeho exportu do Evropy. Co bude následovat, není až tak těžké odhadnout – zhruba za měsíc přijdou chladna a měla by začít topná sezóna. Česká republika zůstává přes veškeré kroky vlády z více než 95% závislá právě na dodávkách z Ruské federace. Tím se stává ideálním objektem energetického vydírání. Obávám se, že nejen ze strany Putinova Ruska.

Za této situace máme jen jednu jedinou jistotu – Německo a Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou budou pokračovat v cestě započaté v roce 2010, kdy zahájila svoji Energiewende. Ta mimo jiné předpokládala nahrazení jaderné energie levným ruským zemním plynem, který měl usnadnit cestu do zeleného ráje nazvaného později Green Deal. Toto náboženské zanícení v kombinaci s válkou na Ukrajině, nebývalou inflací a již zmíněnou energetickou krizí má potenciál rozervat Evropskou unii na kusy. V té nejhorší variantě se s tím budou muset vyrovnat ti, kterým se povede ve zdraví přežít letošní zimu.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux