Když Babiš odstoupí ve prospěch Bašty

Když Babiš odstoupí ve prospěch Bašty

Milan Daniel přichází s překvapivým návrhem, který by mohl v prezidentské volbě fatálně zamíchat kartami a současně napomoci spolupráci opozičních stran.

Traduje se, že volba prezidenta republiky má z titulu jeho pravomocí jen malý význam. V pelotonu potvrzených kandidátů kralují tři jména: Pavel a Nerudová podpoření pětikoalicí a Babiš, koalicí nechtěný, ale zastávající zejména v zahraniční politice prakticky totožné postoje. Ze zbytku vyčnívá jedno jméno: Jaroslav Bašta.

Je mnoho takových voličů, kteří by ho volili i rádi, ale soudí, že na rozdíl od Andreje Babiše nemá šanci. Vadí jim zejména jeho místy nesouvislý a někdy i pomalý verbální projev a vysoký věk.

Než to budu komentovat, musím předeslat, že Jardu znám déle než půl století. Je o dva roky mladší, seděli jsme spolu s dalšími přáteli na Borech za tzv. podvracení republiky. Pamatuji si ho jako slušného a přemýšlivého kluka. Sledoval jsem ho samozřejmě i v polistopadovém období. Nebudu opakovat jeho životopis, kdo chce, ten si ho samozřejmě najde. Rád bych jen podotkl, že nikdy neuhnul, nikdo ho nikdy neměl šanci podplatit, jeho názory jsou konzistentní a lze se na něj spolehnout.

K těm výtkám na jeho adresu: není mi jedno, jestli se budou moje tři pravnoučata dívat ve své školní třídě na obrázek prezidenta, který bude dejme tomu pohledný a mluvit bude, jako když másla ukrajuje, nebo na fotografii starého muže, jehož si budou moci vážit jak pro jeho názory a odvahu, tak proto, že nikdy neselhal.

Přesvědčuje o tom i dnes. Kdyby se prezidentem stal, využil by podle svých slov příslušného článku ústavy k tomu, aby odvolal vládu, která má značně otřesenou důvěru. V pořádku, tak razantní vstup prezidenta na scénu by zřejmě byl předmětem sporu, ale on by do něj šel. Šachy hrával na velmi dobré úrovni. Zemi by logicky dovedl k novým volbám. Bránil by militarizaci země a cenzuře.

„Jen Babišovi ubírá hlasy“, slýchám „a hrozí, že ten se do druhého kola nedostane“. Dobře. Andreje Babiše si mnozí spoluobčané pamatují jako premiéra, který v této funkci osvědčil své manažerské schopnosti. Jeho vláda sice nezvládla pandemickou situaci (ostatně jako prakticky žádná), ale řada profesí dostala přidáno, rostly důchody, inflace nebyla zdaleka tak hrozivá jako dnes. Ale Babiš v roli prezidenta? I on by se jistě cítil lépe na místě předsedy vlády. Na rozdíl od ní by si s cenami energií mohl poradit.

Proto soudím, že by měl nyní provést rošádu, kterou nikdo nečeká. Vzdát se kandidatury na prezidenta republiky ve prospěch Jaroslava Bašty. Získal by tím i možného koaličního partnera. Se svým renomé úspěšného premiéra by z následných voleb nemusel mít obavy. Podobně by měl uvažovat i Josef Středula a jiní kandidáti, kteří to myslí s prospěchem svých voličů vážně.

Jaroslavem Baštou mne nepojí nic jiného, než vzpomínky na minulost. To, že si spolu tykáme. Nemáme mezi sebou žádné závazky. Jsem jen přesvědčen o tom, že z té plejády kandidátů je to on, koho tato země a moje pravnoučata ve svém čele potřebují. A pokud si to Andrej Babiš nechá projít hlavou, možná shledá, že na tom něco je. Záleží jen na tom, zda by svým protivníkům chtěl vytřít zrak, nebo nechá zemi panem politologem řídit do úplného konce.

Autor Milan Daniel je bývalý politický vězeň Husákova režimu. Po r. 1989 krátce vedl okresní noviny, poté jako komentátor publikoval v řadě periodik, mj. Lidových a Hospodářských novinách a v Právu. V r. 1998 založil a třináct let vedl občanské sdružení Most pro lidská práva, jehož cílem byla pomoc zejména těm cizincům, kteří znamenají přínos pro ČR. Je v důchodu, žije v Chrudimi.

Zdroj: Časopis Argument

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux