Živý radionuklid

Živý radionuklid

Tento týden se opozice pokusila vyslovit nedůvěru vládě Petra Fialy. Ale marně, protože neměla k dispozici potřebných 101 hlasů.

Navíc těsně před projednáváním, vládní koalice zametla pod koberec jediný skandál, který měl potenciál vládní soudržnost narušit – jmenování Petra Mlejnka ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace. Ač jde o civilní rozvědku, stále spadá pod ministrestvo vnitra, jako kdysi První správa Státní bezpečnosti. V České republice holt dbáme na dějinné tradice.

V tomto případě problém tkvěl v tom, že pana Mlejnka jmenoval ministr vnitra Vít Rakušan, který je zároveň předsedou vládního hnutí STAN (Starostové a nezávislí), kterým již skoro tři měsíce zmítá korupční kauza policií velmi příhodně nazvaná Dozimetr. Její ústřední postavou je Michal Redl, před lety komplic asi jediného českého násilného zločince světového formátu Radovana Krejčíře.

Ten proslul svým spektakulárním útěkem před zatčením českou policií, a časem se vypracoval na nejznámějšího a nejnebezpečnějšího kriminálníka v Jihoafrické republice, kde byl zatčen a odsouzen. Ukazuje se, že se před lety asi unáhlil, když se útěkem zachránil před trestním stíháním v ČR. Názorně to ukázal případ jeho komplice Michala Redla, který se všem trestům vyhnul, když byl soudy opakovaně označen za nesvéprávného. V Čechách nic zvláštního – pamatuji, jak před Listopadem mnozí veksláci a podobné existence pobírali invalidní důchod, aby získali beztrestnost vůči stíhání za tzv. příživnictví.

Případ pana Redla ukázal, že dnes se Česká republika stala opravdu zemí neomezených možností. Jako nesvéprávný nemohl být potrestán, dostal však pas a řidičský průkaz a mohl se věnovat třeba podnikání či zakládání politického hnutí nejprve na komunální, pak i na celostátní úrovni. Prorůstání organizovaného zločinu do komunální a celostátní politiky pak dlouhá léta úspěšně probíhalo.

Dle policie se Michal Redl nakonec vypracoval na šéfa organizované zločinecké skupiny v kauze Dozimetr. Když předseda hnutí STAN Vít Rakušan likvidoval následky této korupční kauzy ve své politické straně a svěřeném rezortu, Redla asi opravdu považoval za živý radionuklid. Někoho kontaminovala jediná schůzka s ním, u jiných nevadila ani více než desetiletá podnikatelská spolupráce. Naopak se zdá, že pro práci v českých zpravodajských službách zaměřených na vnější bezpečnost republiky šlo o doporučení lepší než prověrka NBÚ na přísně tajné. Myslím, že si Radovan Krejčíř ve svém africkém vězení musí připadat jako blbec. Většina českých občanů ostatně také.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux